Spa w ogrodzie

Written by
Categories: dom

Spa w ogrodzie – zabudowane lub na wolnym powietrzu?

Tworząc spa ogrodowe na swojej działce, ma się wiele alternatyw, jeżeli gra toczy się o jego konstrukcję. Tego typu atrakcje funkcjonują w przeróżnych wielkościach oraz są zależne od preferencji posiadaczy. Wybrać należy pomiędzy dwiema możliwościami, a to znaczy wersją wyeksponowaną na świeże powietrze, a również wariantem pod każdym względem czy też częściowo zamkniętym. Jest to bardzo ważna kwestia, nad jaką należy zastanowić się jak najwcześniej, a najprzyzwoiciej już na etapie planowania budowy spa. Zdarza się, iż inwestorzy po wyposażeniu się w spa ogrodowe, w czasie eksploatacji stwierdzają że woleli by inny rozmiar, co nastręcza problemów z konieczności przebudowy. Równolegle dużo osób deklaruje, iż konstruowanie drogiej zabudowy było jednak zbędnym pomysłem. Należałoby przyzwoicie zastanowić się na etapie projektowania, w jaki sposób powinno wyglądać wymarzone spa ogrodowe, które spełni wymagania i będzie praktyczne w eksploatacji.

Czy spa ogrodowe na otwartym powietrzu to solidny projekt?

Dużo ludzi, chcąc zwiększyć urozmaicenie własnych domów i ogrodów decyduje się na wyposażenie ich w nieduże spa na wolnym powietrzu. Jest to niesłychanie dobre rozwiązania na upalne dni. Bezpośrednia bliskość natury jest gigantyczną zaletą tego wariantu. Co więcej takie spa ogrodowe wygląda znacznie bardziej skutecznie, ponieważ nie należy wyposażać go w wiaty bądź też inne zabudowy. Ma to niemniej jednak również niedociągnięcia. Największą z nich jest to, że totalnie nie chroni przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, deszcz i chłód. Czynniki, które wykluczają z eksploatacji spa na otwartym powietrzu to:

• niska temperatura,

• deszcz,

• wiatr,

• duża ilość smogu w powietrzu (w wypadku obiektów zlokalizowanych w mieście).

Jak widać, negatywów jest wiele, a większość z nich dosyć istotna w kontekście tego, w jakim klimacie leży Polska. Warto zatem rozważyć, czy nie porządniej zbudować domowe spa ogrodowe w wersji zadaszonej.

Spa w ogrodzie pod wiatą

Drugą alternatywą jest zbudowanie malutkiego spa i częściowe lub ewentualnie całkowite zadaszenie go. Jeżeli gra toczy się o wyposażenie w wanny ogrodowe, jacuzzi, basen, lub saunę, to nie ma to znaczenia, jaką wersję się wybierze. Różnica polega po największej części na tym, czy zbuduje się wiatę ochraniająca przed czynnikami atmosferycznymi lub gruntownie zabuduje spa. Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest jednak fakt, że traci się bezpośrednią bliskość natury, a przestrzeń rekreacyjną od ogrodu oraz nasadzeń oddzielają ściany. Na rynku jest niemniej jednak wiele rozwiązań, jakie chociaż po części niwelują ten problem. Wiaty do spa w ogrodzie są w większości wypadków gruntownie przeszklone, co pozwala na widoczność nie tylko ogrodu, jednakowoż też nieba. Są one tak zaprojektowane, żeby zmniejszyć odczucie faktu, że nie przebywa się na zewnątrz. Bazują one na estetycznych stelażach, które najczęściej są wykonane z aluminium bądź stali oraz szyb panoramicznych. Są w stanie mieć rozmaite kształty. Wiaty buduje się na różne sposoby i mogą mieć one zróżnicowane kształty. Ich wygląd nie zaburza estetyki ogrodów. Niewątpliwą zaletą jest niemniej jednak to, iż chronią przed wiatrem, deszczem, a również mrozem. W zimie żeby korzystać z budynku wystarczy wstawić do środka promiennik ciepła, jaki w zupełności wystarczy, by korzystanie ze spa było komfortowe, nawet przy znaczącym mrozie. Bezsprzecznie daje to o dużo większe możliwości wykorzystania obiektu.

Jaka wersja spa będzie tańsza?

Biorąc pod uwagę, że samo wyposażenie spa w ogrodzie może być takie samo, obojętnie od tego, czy będzie to wersja otwarta, czy zamknięta, ta druga opcja jest siłą rzeczy sporo droższa. To kosztów wyposażenia należy jeszcze doliczyć koszy budowy przeszklonej wiatry na drewnianym czy też metalowym szkielecie. Czasami są to dosyć kolosalne wydatki, jakie niemniej jednak należałoby ponieść, jeśli chce się użytkować obiekt cały rok. Na rynku dostępne są gotowe zabudowy, które można nabyć pod poprzednio wybrany wymiar, co zdecydowanie ułatwia inwestycję. Osiągalne są nadzwyczaj różne rozmiary, wobec tego wybór nawet gigantycznego nie stanowi problemu.