Jakie są typy diatermii?

Written by
Categories: zdrowie

Diatermia jest leczeniem najczęściej rekomendowanym w wypadku chorób mięśni oraz stawów. Wykorzystuje elektryczny prąd o najwyższej częstotliwości do aktywizowania wytwarzania ciepła w tkankach ciała ludzkiego.

Ciepło ma prawo pomóc w różnych procesach, w tym niesie ze sobą:

• zwiększenie przepływu krwi

• łagodzenie bólu

• poprawę ruchliwości tkanek w czasie ich leczenia

Jakie są typy diatermii?

Istnieją trzy nadrzędne typy diatermii: krótkofalowa, mikrofale oraz ultradźwięki.

Krótkofalowa

Krótkofalowa diatermia stosuje energię elektromagnetyczną o wysokiej częstotliwości do aktywowania ciepła. Ma okazję być wykorzystywana w impulsowych bądź stałych falach energetycznych. Jest wykorzystywana w leczeniu bólu połączonego z obecnością kamieni nerkowych oraz zapalenia organów miednicy mniejszej. Jest uniwersalnie stosowany w stanach powodujących ból oraz skurcze mięśni, takich jak:

• zwichnięcia

• zapalenie torebki stawowej

• zapalenie pochewek ścięgna

Mikrofalowa diatermia

Mikrofalowa diatermia używa mikrofale do aktywowania ciepła w ciele. Może być stosowana do równomiernego ogrzania głębokich tkanek bez podgrzewania skóry. Bo nie może przenikać do głębokich mięśni, najpoprawniej nadaje się do obszarów bliżej skóry, takich jak ramiona.

Ultradźwięk

Diatermia ultradźwiękowa stosuje fale dźwiękowe do kuracji głębokich tkanek. Ciepło jest wytwarzane przez drgania tkanki. Sprzyja to przepływowi krwi do tego rewiru.

W jaki sposób działa diatermia?

Diatermia używa prąd elektryczny o najwyższej częstotliwości do wytwarzania ciepła głęboko w tkance docelowej. Może dotrzeć do w istocie głębokich obszarów. Maszyna do diatermii nie daje ciepła otwarcie do ciała. W miejsce tego fale generowane przez maszynę gwarantują ciału wytwarzanie ciepła z docelowej tkanki. Diatermia jest przeważnie częścią pełnego programu terapii rehabilitacyjnej fizycznej bądź rehabilitacji. Częstotliwość i długość zabiegów różnią się.

Jakie są atuty diatermii?

Leczenie urazów ciepłem może podnieść przepływ krwi oraz podnieść elastyczność tkanki łącznej. Może też wspomóc zminimalizować stan zapalny oraz słabnąć występowanie obrzęku bądź zatrzymania płynów.